ponedjeljak, 28. siječnja 2013.

Kristali i drago kamenje

Kristali su geometrijski pravilna, simetrična tijela što ih stvaraju kemijski spojevi pravilnim slaganjem atoma u takozvanu kristalnu rešetku. Većina se minerala pojavljuje u obliku kristala. Kristali imaju glatke stranice, ravne bridove i simetrično postavljene vrhove. Kristali nastaju hlađenjem taline primjerice lave, odnosno koncentriranjem otopina primjerice isušivanjem jezera iz kojih se onda izlučuju kristali otopljenih soli. Kristali rastu slaganjem novih slojeva na osnovnu kristalnu rešetku. Sporim se rastom u pravilu dobivaju krupni kristali, a brzim sitni. 


Oko 3000 poznatih nam je minerala, njih oko 50 smatramo draguljima ili dragim kamenjem. Iako oni u prirodnom stanju znadu biti neugledni, kalanjem i brušenjem iz njih dobivamo blistave urese. Među najcjenjenije dragulje ubrajamo i dijamante. Oni su najtvrđi mineral, a u kemijskom su pogledu čisti ugljik kristaliziran na poseban način.

ponedjeljak, 21. siječnja 2013.

Kopački rit

Kopački rit je poplavljeno područje u Baranji, nalazi se na sjeveroistoku hrvatske, između dvije rijeke Drave 
i Dunava, površina parka prirode iznosi 17, 700 hektara, a od čega posebni zoološki rezervat od 8, 000 hektara. Specifični mikroreljef i neprestano plavljenje, na području parka razvija se raznolik svijet vegetacije. 
Na jednoj strani parka nalaze se različiti tipovi šuma, a s druge strane močvarna i vodena vegetacija.
Autohtona flora i vegetacija Kopačkog rita pružaju povoljne životne uvjete raznovrsnim predstavnicima beskralježnjaka. Do danas je utvrđeno više od 400 vrsta beskralježnjaka između kojih je i nova forma školjkaša - Unio tumidus kopaciensis. Kopački rit je najveće mrjestilište i rastilište riba Podunavlja. Na temelju podataka ulova, 44 vrste riba je do sada zabilježeno, od kojih se veličinom populacije ističu: šaran, štuka, som i smuđ.


Nacionalni park Plitvička jezera


Površina Plitvičkih jezera se odnosi na šume u kojemu su nanizani 16 manjih i isto toliko većih jezera modrozelene kristalne boje. Jezera se napajaju vodom iz brojnih riječica, rijeka i potoka, a spojeni su kaskadama. Sedrene barijere su nastale u razdoblju od deset tisuća godina. Osobit geografski položaj specifična klima pridonosee nastanku prirodnih fenomena i raskošnoj flori i fauni. Na područiju parka se nalaze izvori rijeke Korane, koja dobija vodu iz jezera. Klima u parku je planinska. Plitvička jezera su spojena, to je još jedna posebnost, stalne promjene u jezerima pridonjele su tome da ih se nemože analizirati.
Na utjecaj vegetacije imaju mahovine, alge i bilje posjeduju bitnu ulofu u oblikovanju jedinstvenoga krajolika Plitvičkih jezera.